Projekty » Zwiedzamy Polskę: Warszawa

Podstawowe informacje

Koordynator:
Emilia Calak- Kłoda

Zaangażowani kołowicze:
Maria Obrębska, Natalia Bednarek, Aleksandra Cepowska, Aleksandra Ciekot, Maja Baranowska

Współpraca:
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

 

Opis

29.04.2015 odbył się pierwszy wyjazd w ramach projektu Zwiedzamy Polskę. Ideą projektu jest poznanie ”od środka” instytucji, o których uczymy się na zajęciach. W składzie sześciu dziewczyn ruszyłyśmy do Warszawy z zamiarem odwiedzenia dwóch z nich: Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Podczas pobytu w siedzibie PKE w Polsce wysłuchałyśmy prezentacji na temat instytucji europejskich, sposobie ich działania i podziale obowiązków oraz na temat działalności trzech wydziałów operacyjnych PKE w Polsce: Wydziału Prasowego, Wydziału Analiz Politycznych oraz Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej. Podczas kolejnej części wizyty dowiedziałyśmy się na czym polega codzienna praca w Przedstawicielstwie i zdobyłyśmy wiele cennych informacji na temat możliwości zatrudnienia w instytucjach UE, począwszy od terminów składania aplikacji, przez kolejne jej etapy aż po przykładowy test rekrutacyjny. Każda z nas dostała materiały reklamowe z folderami informacyjnymi.

Wizyta w MIiR obejmowała trzy prezentacje. Podczas pierwszej z nich p. Ewa Sej zaznajomiła nas z ofertą praktyk studenckich, wolontariatu i staży w korpusie służby cywilnej Ministerstwa. Zobaczyłyśmy przykładowe ogłoszenia o pracy na stanowisku referendarza i specjalisty ds. rozwiązań systemowych. Po tym spotkaniu wiemy już jakie pytania padają najczęściej podczas rozmowy rekrutacyjnej, jaka jest wysokość wynagrodzenia czy też jak się przedstawia możliwość rozwoju i awansu w MIiR. Kolejna prezentacja p. Bogumiły Krystek – Kucewicz dotyczyła projektu Krajowej Polityki Miejskiej oraz projektu Narodowego Planu Rewitalizacji. Zostały poruszone kluczowe problemy miejskie wymagające rozwiązania, w tym: rozlewanie się zabudowy, niwelowanie chaosu przestrzennego, zintegrowane planowanie przestrzenne. Zastanawiałyśmy się wspólnie jaką należy przyjąć hierarchię ważności dla poszczególnych wątków KPM. Poruszone zostały także tematy projektu ustawy o rewitalizacji i specjalnych stref rewitalizacji. P. Bogumiła Krystek – Kucewicz wręczyła nam torby z logo Krajowej Polityki Miejskiej z bogatą książkową zawartością. Wśród pozycji znalazły się m. in.: Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 i OECD Przeglądy Krajowej Polityki Miejskiej Polska 2011. Ostatnia prezentacja p. Tatiany Tymosiewicz dotyczyła ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.

Pierwszy wyjazd „Zwiedzamy Polskę” zaliczamy do udanych i mamy nadzieję, że będzie ich więcej!

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.798845573498264.1073741869.149727138410114&type=3&uploaded=10

©
Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM
przy Katedrze Gospodarki Regionalnej i Środowiska na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym

Zaprojektowali Wojciech i Jakub Zasina opierając się o myśl techniczną Wordpress'a.