Wyjazdy » EU Open Days 2014

Podstawowe informacje

Miejscowość i termin:
4-12 października 2014 r.; Gandawa (5), Bruksela (6-10) oraz Lille (11) października 2014

Organizator:
Komitet Regionów, Dyrektorat ds. Polityki Regionalnej (Komisja Europejska)

Reprezentacja Koła:
Olga Zuchora

 

Opis

Członkini naszego Koła wzięła udział w międzynarodowych warsztatach organizowanych przez Komitet Regionów w Brukseli i przy okazji zwiedziła interesujące miasta pod względem urbanistycznym i historycznym w okolicy stolicy Unii Europejskiej (Gandawa, Lille).

Lille jako miasto zmienione przez budowę linii TGV zasługiwało na wizytę, aby naocznie przekonać się jak po latach wygląda założenie urbanistyczne Euralille. Gandawa zaś będąca “belgijskim” Manchesterem była punktem obligatoryjnym w celu przekonania się jak różna jest ona od Łodzi mimo używania podobnego określenia w kontekście jej wpływu na przemysł krajowy.

Warsztaty organizowane przez Komitet Regionów dotyczyły kwestii związanych z partycypacją społeczną w zarządzaniu miastem, rozwiązywaniem problemów transportowych miast europejskich oraz roli zdrowej żywności w polepszaniu jakości życia mieszkańców. Oprócz wydarzeń głównych była również okazja wziąć udział w debacie w przedstawicielstwie województwa łódzkiego w Brukseli nt. przemysłów kreatywnych.

Open Days stanowią znakomitą okazję by poznać urzędników z różnych regionów Unii Europejskiej odpowiedzialnych za inwestycje stawiane za wzór lub też dowiedzieć się o sposobach realizacji projektów przez różne miasta. Warto również wziąć udział w wydarzeniu aby przekonać się na własne oczy jak funkcjonuje cała dzielnica europejska w Brukseli oraz jak wyglądają budynki instytucji unijnych od wewnątrz.

 

©
Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM
przy Katedrze Gospodarki Regionalnej i Środowiska na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym

Zaprojektowali Wojciech i Jakub Zasina opierając się o myśl techniczną Wordpress'a.