Projekty » Zwiedzamy Łódź – Księży Młyn

Podstawowe informacje

Okres realizacji:
kwiecień 2014

Koordynator:
Piotr Salata-Kochanowski

Zaangażowani kołowicze:
Agnieszka Bednarczyk, Aleksandra Cepowska, Olga Zuchora

Opieka naukowa:
dr Agnieszka Rzeńca

Współpraca:
Arkadiusz Bogusławski, Restauracja Gronowalski & Buddha Pub

 

Opis

Dnia 9 kwietnia 2014 r. w ramach zajęć z rewitalizacji miast, prowadzonych na III roku, odbyło się spotkanie na Księżym Młynie. Za uprzejmością dr Agnieszki Rzeńcy, do zajęć terenowych mogła dołączyć niewielka grupa członków SKN SPATIUM.

Spotkanie rozpoczęliśmy w Restauracji  Gronowalski & Buddha Pub, gdzie mieliśmy przyjemność wysłuchać  inwestora nadmienionej restauracji. Przedstawiono nam problemy, jakie napotykają inwestorzy podczas prowadzenia projektu rewitalizacji obiektu, w jakim wówczas się znajdowaliśmy. Na szczególną uwagę zasłużył fakt, że podczas rewitalizacji należy przeanalizować wszystkie ruchy, ponieważ każdy z nich niesie za sobą konsekwencje.

Kolejną osobą, która przybliżyła nam proces rewitalizacji, był specjalista ds. rewitalizacji Księżego Młyna, Arkadiusz Bogusławski. Umiejętnie przekazał nam wiedzę zdobytą dzięki własnym doświadczeniom podczas przywracania dawnej świetności ?Miastu Tkaczy? w Zgierzu. Udając się na spacer po osiedlu, gdzie znajdują się lofty, mieliśmy przyjemność obejrzeć trwające prace przy odnowie zaniedbanych budynków. Wypowiedzi Arkadiusza Bogusławskiego zobrazowały nam jak będzie przebiegał cały proces, ze szczegółami dowiedzieliśmy się w jaki sposób, w niedalekiej przyszłości, będą wyglądać nie tylko same lofty, ale również pozostała część osiedla wraz z  budynkiem szkolnym.  Nie utraci on swych funkcji, ponieważ tuż po remoncie zostanie przekazany do użytku studentom ASP.  Całość kompleksu, pomimo odnowy, wciąż zachowa XIX-wieczny klimat, na czym najbardziej zależy tamtejszym inwestorom.

Spotkanie zakończyło się mnóstwem pytań ze strony studentów. Tego dnia dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, które kiedyś przydadzą się nam w dalszej edukacji i nie tylko.

 

Relacja fotograficzna

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.629378930444930.1073741845.149727138410114&type=3

©
Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM
przy Katedrze Gospodarki Regionalnej i Środowiska na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym

Zaprojektowali Wojciech i Jakub Zasina opierając się o myśl techniczną Wordpress'a.