Projekty » Wystawa „RING. ZmieńMY go!”

Podstawowe informacje

Okres realizacji:
czerwiec 2012 - maj 2013

Koordynator:
Monika Figlus

Zaangażowani kołowicze:
Anna Osińska, Jakub Zasina

Opieka naukowa:
dr Marcin Feltynowski, mgr inż. arch. Wojciech Pardała, mgr inż. arch. Wiktor Wróblewski

 

Opis

Czy zastanawiacie się nad tym, jak wygląda przestrzeń, która otacza nas na co dzień? Co sprawia, że chcemy w niej przebywać? Dlaczego z przyjemnością wracamy do wybranych miejsc, a inne omijamy szerokim łukiem? W Studenckim Kole Naukowym Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM szukamy odpowiedzi na te pytania.

Projekt koncepcji zmian zagospodarowania RINGU rozpoczął się dość dawno, bo w grudniu 2011 roku (o samej idei i zamyśle tego projektu pisaliśmy tutaj). Wówczas zorganizowany klub dyskusyjny pozwolił nam uzyskać informacje odnośnie spostrzeżeń studentów na temat RINGU – jego atutów, wad, oczekiwań wobec tego miejsca oraz pożądanych zmian. Spostrzeżenia uczestników klubu dyskusyjnego były podobne.

Większość studentów była zdania, że RING kryje w sobie duży potencjał z racji automatów z napojami i przekąskami. Zgodnie w większości grup roboczych wskazano także obszernego i wysokiego pomieszczenia, ?mobilności? mebli (łatwo je grupować i przenosić) oraz dostępności do niedogodne elementy z punktu widzenia użytkownika przestrzeni: estetyka Ringu kojarzy się studentom z placówkami pocztowymi i szpitalami, miejsca do siedzenia są niewygodne i jest ich za mało, na posadzce łatwo się poślizgnąć, wnętrze sprawia wrażenie ?chłodnego? i nieprzytulnego a poprzez równomierne i wysoko umieszczone oświetlenie, osoby korzystające z komputerów nie mogą ich podłączyć do gniazdek, ani skorzystać z bezprzewodowego Internetu. Okazało się, że problemem jest również zła akustyka miejsca, która uniemożliwia odpoczynek czy pracę nad projektem. Ponadto (a może i przede wszystkim) miejsce jest niedostępne dla osób niepełnosprawnych.

Ze spostrzeżeń uczestników Klubu dyskusyjnego wynika, iż obecnie Ring jest przestrzenią, w której studenci przebywają niechętnie. Stąd też założeniem dalszych prac, było wypracowanie koncepcji przyjaznej przestrzeni Ringu. Studenci biorący udział w klubie dyskusyjnym zwrócili uwagę na podstawowe elementy, które należy wyeksponować przy opracowaniu projektu zmian analizowanej przestrzeni: dostępność bezprzewodowego Internetu, miękkie siedziska, większa ilość gniazdek, konieczność poprawienia akustyki miejsca – wyciszenia przestrzeni, zainstalowanie rzutnika, cieplejsze światło i niżej zawieszone lampy, zmiana posadzki (np. wykładzina), mniejsze stoły, bardziej urozmaicona kolorystyka, zachowana mobilność mebli.

Wspólnie wypracowane ze studentami założenia pozwoliły autorom projektu stworzyć wizualizację uwzględniającą potrzeby i oczekiwania użytkowników owej przestrzeni. Proces tworzenia wizji ?nowego? RINGU równolegle konsultowany był z architektami z naszego Wydziału (mgr inż. arch. Wojciech Pardała, mgr inż. arch. Wiktor Wróblewski) doświadczeniem w aranżacji różnych przestrzeni.

Kolejne kroki dotyczące zmian przestrzeni RINGU nie obejdą się bez Waszej wiedzy!

 

Plakat

Relacja fotograficzna

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.477713152278176.1073741828.149727138410114&type=3

©
Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM
przy Katedrze Gospodarki Regionalnej i Środowiska na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym

Zaprojektowali Wojciech i Jakub Zasina opierając się o myśl techniczną Wordpress'a.