Projekty » Dni Gospodarki Przestrzennej 2013

Podstawowe informacje

Okres realizacji:
styczeń-kwieceń 2013

Koordynator:
Monika Figlus

Zaangażowani kołowicze:
Marceli Boncler, Alicja Drynkowska, Dominika Kamińska, Blanka Kokosińska, Marcin Szeremetyński, Milena Ulatowska, Olga Zuchora

Współpraca:
SKN GP CIRKULA, SKN GP UŁ CIVITAS, Fundacja Ulicy Piotrkowskiej, Piwoteka Sp. J.

 

Opis

W dniach 23-25 kwietnia 2013 miała miejsce kolejna odsłona Dni Gospodarki Przestrzennej. Drugi rok z rzędu organizowaliśmy to wydarzenie we współpracy z dwoma innymi Koła Gospodarki Przestrzennej – SKN GP CIRKULA, SKN GP UŁ CIVITAS ? jednak pierwszy raz na tak szeroką skalę. Całość przygotowań okazała się nie małym przedsięwzięciem logistycznym, które jednak zaowocowało zintegrowaniem osób tego samego kierunku, a z różnych Wydziałów i Uczelni.

Pierwszy dzień obchodów ? wtorek 23 kwietnia – rozpoczęliśmy drugą edycją spaceru fotograficznego ?Photo Walk II. Zakamarki WI-MY?. Uczestnicy mieli okazję poznać historię fabryki, usłyszeć o jej ówczesnym zaadaptowaniu oraz planach na przyszłość. A to wszystko dzięki obecnemu zarządcy Widzewskiej Manufaktury, Panu Stanisławowi Zarębie. Porozrzucane szpule nici, kłęby bawełny, wysoko zawieszone jarzeniówki i pofabryczne maszyny ? to wszystko i wiele nie do opowiedzenia obiektów, mogli uchwyci w kadrze uczestnicy Photo Walku. Wieczorem spotkaliśmy się na projekcji filmu ?Urbanized? zorganizowanego przez Studenckiego Koło Naukowe Civitas. Dokument ten poruszał kwestie bezpośrednio związane z naszym kierunkiem ? problem odpowiedniego projektowania miast, ich przeszłości i przyszłości z tym związanej.

Środa upłynęła w duchu zabaw i rywalizacji. Na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym studenci mieli okazję się przekonać, że w murach Wydziału nie tylko można się uczyć. Zachęcały do tego liczne gry planszowe, zręcznościowe i takie, które zmuszały do kreatywności. Grą przewodnią była ?Kapselida?, czyli gra znana pod nazwą ?Kapsle?. Przygotowany na wielkiej planszy tor wędrował ulicami łódzkiego centrum! Uczestnicy napotykali różne przeszkody, którymi były obiekty, miejscówki czy muzea zlokalizowane przy odpowiednich ulicach. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko zręcznością, ale również znajomością ?życia Łodzi?. Równolegle na Politechnice Łódzkiej trwała zacięta rozgrywka o nazwie ?Gra interesów ? kupuj, sprzedawaj, negocjuj? przygotowana przez Studenckie Koło Naukowe Cirkula. Pięć grup ? gdzie każda prezentowała innego interesariusza ? stanęło ze sobą do rywalizacji

na słowa, argumenty, zdolność negocjacji i wypracowanie kompromisu. Jedna rzeczywistość, pięciu zainteresowanych i pięć różnych punktów widzenia ? jak w realiach. Zacięta rozgrywka trwała ponad 2 godziny, ale opłacało się! Zwycięską drużyną zostali reprezentanci SKN SPATIUM!

Czwartek ? 25 kwietnia ? rozpoczął się wydarzeniem przygotowanym przez Studenckie Koło Naukowe Civitas o nazwie ?Rajd sprawności Łodzi?. Była to już druga edycja wydarzenia, które pozwoliło spojrzeć na Łódź oczami osób niepełnosprawnych. Czy można swobodnie poruszać się po mieście sprawdzały cztery drużyny trzyosobowe, które przymierzały miasto na wózkach inwalidzkich zgodnie z wyznaczoną im trasą – od Wydziału Nauk Geograficznych UŁ przez Wydział Ekonomiczno ? Socjologiczny UŁ aż do Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ. Zawodnicy mieli do wykonania szereg zadań, m.in. test sprawności fizycznej, wiedzy o Łodzi i regionie łódzkim, śpiew, taniec, układanie wierszy czy też gra w ?Piotrusia?. Celem tego wydarzenia było sprawdzenie przystosowania miasta do potrzeb ludzi niepełnosprawnych. Wieczorem natomiast wszyscy gospodarze przestrzeni bawili się wspólnie podczas imprezy integracyjnej z stylu lat 80. Impreza ?GOSPODISCO? była podsumowaniem trzydniowych obchodów naszego kierunku. Uczestnicy zaskoczyli zarówno wysoką frekwencją, jak i barwnymi przebraniami!

Współpraca w tak dużym gronie zawsze rodzi masę pomysłów i uczy sztuki kompromisu!

©
Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM
przy Katedrze Gospodarki Regionalnej i Środowiska na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym

Zaprojektowali Wojciech i Jakub Zasina opierając się o myśl techniczną Wordpress'a.