Wyjazdy » Warsztaty urbanistyczne ?Eko-Urbanistyka?

Podstawowe informacje

Miejscowość i termin:
Kraków, 16-19 kwietnia 2013

Uczelnia:
Studenckie Koło Naukowe Polityki Regionalnej przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie

Organizator:
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Reprezentacja Koła:
Alicja Drynkowska, Katarzyna Pasikowska, Maciej Tyjan

 

Opis

Kolejna edycja warsztatów urbanistycznych w Krakowie miała miejsce w dniach 16-19 kwietnia. Głównym tematem postawionych nam zadań była Eko ? urbanistyka.

Pierwszy dzień poświęcony był na część konferencyjną, gdzie podczas swoich prezentacji prelegenci przedstawiali rozmaite możliwości przekształcania przestrzeni zurbanizowanych na bardziej ekologiczne. O tym jak wielki szum związany z terminologią ekologiczną istnieje w czasach dzisiejszych opowiadał mgr. inż. arch. Maciej Jagielak.

Jak ważne jest projektowanie urbanistyczne w sposób racjonalny i zrównoważony prezentowała dr Kinga Racoń-Leja z Politechniki Krakowskiej. Podając przykłady dobrych i złych praktyk pokazała jakie projekty można traktować za sztandarowe w zakresie urbanistyki, a z jakich nie powinno się brać przykładu.

Na temat ekologii z punktu widzenia wzornictwa przemysłowego opowiadał mgr Piotr Hojda z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prezentacja uświadomiła uczestnikom obszerność pojęcia ?ekologia?, dzięki której dany obiekt może być przyjazny środowisku na każdym etapie życia produktu. Wielokrotnie zostało podkreślone, że postawa proekologiczna potrafi nieść za sobą korzyści finansowe zarówno dla producentów jak i konsumentów

Dalej, przedstawiciel firmy 4GIS, mgr Marcin Nejman przedstawiał możliwości zastosowania cyfrowych danych przestrzennych w eko-urbanistyce. Z prezentacji można było dowiedzieć się m. in. jak programy technologii geograficznych systemów informacji przestrzennej (GIS) są pomocne przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Problemy odpadów komunalnych i sposoby ich rozwiązywania były tematem prezentacji mgr Jakuba Batora. Na przykładzie Ekospalarni Kraków przedstawiono przykład realizacji polityki ekologicznej miasta.

Ponownym wystąpieniem mgr. inż. arch. Macieja Jagielaka zakończyła się część teoretyczna. Tym razem prezentacja dotyczyła eko-osiedli i eko-wiosek w Wielkiej Brytanii. Można z niej było dowiedzieć się o sposobach wykorzystania naturalnych walorów przestrzeni oraz zalet miejsca, w którym osiedla te się znajdują.

Po części teoretycznej organizatorzy zapoznali uczestników z zadaniem warsztatowym. Przestrzenią do EKO-Urbanistycznych przekształceń był kampus Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Po zapoznaniu się z obszarem warsztatowym, mocnymi i słabymi stronami, pomysły uczestników warsztatów mogły wreszcie zostać naniesione na projekty. Większość spostrzeżeń była podobna ? obszar kampusu jest nowoczesny, ale ?przytłoczony? nadmierną ilością samochodów pozostawionych na obszarze boisk. Zwrócono też uwagę na niewykorzystany potencjał ciekawych zakamarków i wreszcie nigdzie nie dostrzeżono wykorzystania zielonych technologii. Wszystko to sprawiło, że pomysłów na zmodyfikowanie przestrzeni było tak wiele, ilu uczestników warsztatów.

Wieczorem odbyła się impreza integracyjna, podczas której nasza reprezentantka Alicja Drynkowska zdobyła nagrodę za najlepsze eko-przebranie.

Drugiego dnia mieliśmy okazję poznać funkcjonowanie składowiska odpadów w Krakowie. Dowiedzieliśmy się jakie błędy popełniają mieszkańcy Krakowa utylizując odpadki, oraz jak powinno się robić to poprawnie. Następnie mogliśmy prześledzić ścieżkę jaką codziennie przechodzą odpady i to co można z nich w przyszłości uzyskać. Aż trudno było wyobrazić sobie, jak złożony jest to proces!

Po wyjeździe w teren ruszyła na dobre praca w grupach. Atmosfera skupienia, burza mózgów oraz chęć do współdziałania oraz duch rywalizacji dało się odczuć w każdej z trzech sal, w których pracowali uczestnicy. Wieczór przyniósł natomiast imprezę ? niespodziankę, gdzie zorganizowano nam wycieczkę tramwajową po Krakowie! Podczas prawie dwugodzinnej imprezy, wszyscy regenerowali siły wspólnie tańcząc, śpiewając i machając przez okna przechodniom Krakowa. Atmosferę dopełniały lasery, nagłośnienie oraz DJ prowadzący imprezę.

Trzeci dzień warsztatów okazał się nad wyraz pracowity. Do godziny 18 należało bowiem oddać większość przygotowanych przez nas materiałów, a praca wrzała do ostatnich chwil! W każdej z grup każda osoba odpowiadała za inne zadanie i wspólnie połączone efekty utworzyły dokładnie 10 koncepcji przekształcenia przestrzeni kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Ostatniego czwartego dnia miały miejsce prezentacje wszystkich prac. Każda z grup dostrzegła szereg możliwości dla obszaru warsztatowego. W zwycięskim zespole znalazł się przedstawiciel naszego Koła ? Maciej Tyjan!

©
Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM
przy Katedrze Gospodarki Regionalnej i Środowiska na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym

Zaprojektowali Wojciech i Jakub Zasina opierając się o myśl techniczną Wordpress'a.