Projekty » Parking rowerowy na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego

Podstawowe informacje

Okres realizacji:
styczeń - marzec 2011

Koordynator:
Olga Zuchora

Zaangażowani kołowicze:
Magdalena Kowalczyk, Maciej Sobański, Jakub Zasina

Opieka naukowa:
dr Mariusz E. Sokołowicz

Współpraca:
Centrum Promocji Uniwersytetu Łódzkiego, Halina Drubkowska-Nykiel, Fundacja Normalne Miasto - Fenomen, Radosław Lesisz (Wrocławska Inicjatywa Rowerowa)

 

Opis

Celem projektu było umożliwienie dojazdu rowerem większej liczbie osób na Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny poprzez zwiększenie wygody i bezpieczeństwa pozostawiania rowerów. Doprowadzając do budowy parkingu rowerowego na naszym Wydziale, chcieliśmy włączyć się do wprowadzania w życie założeń Karty Brukselskiej, która została podpisana przez Prezydent Łodzi Hannę Zdanowską 07 stycznia 2011 roku. Karta Brukselska zobowiązuje miasto m.in. do zwiększenia do 15% udziału komunikacji rowerowej w ruchu miejskim do 2020 roku.

Potrzeba funkcjonowania na terenie Wydziału parkingu rowerowego „z prawdziwego zdarzenia” wynikła przy opracowywaniu wyników projektu badawczego „Preferencje transportowe studentów łódzkich uczelni. II edycja (2010)”. Zanim jednak przygotowaliśmy projekt parkingu, wzięliśmy udział w dedykowanych temu warsztatach podczas konferencji „A Ty, jak się przemieszczasz?”, prowadzonych przez Radosława Lesisza z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej. Uwzględniając łódzkie normy w zakresie budowy tego typu miejsc parkingowych, a także dokonując rozeznania na rynku stojaków, udaliśmy się na rozmowę z władzami Wydziału, aby przekonać je do naszego pomysłu. Propozycja zakładała różne warianty lokalizacji stojaków rowerowych, gdyż chcieliśmy uniknąć konfliktów z innymi użytkownikami dotychczasowego parkingu (głównie samochodowego). Projekt zyskał aprobatę i został przekazany do realizacji.

Efektem naszych działań jest utworzenie parkingu rowerowego na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym, który zaczęto użytkować w czerwcu 2011 roku. Parking składa się z 18 stojaków U-kształtnych oddzielonych malowaną linią od miejsc dla samochodów, co daje możliwość bezpiecznego przypięcia co najmniej 36 rowerów. Parking nie powstał w pełni zgodnie z pierwotnymi wytycznymi, lecz i tak cieszymy się z tego, co udało nam się osiągnąć. Przez wiele miesięcy od otwarcia parking pozostawał największym i najlepszym tego typu obiektem na na terenie łódzkich uczelni wyższych.

Relacje mediów

Relacja fotograficzna

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.184163621633132.42486.149727138410114&type=1

©
Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM
przy Katedrze Gospodarki Regionalnej i Środowiska na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym

Zaprojektowali Wojciech i Jakub Zasina opierając się o myśl techniczną Wordpress'a.