Wyjazdy » Konferencja „Game Over. Zasoby oGRAniczone w gospodarce przestrzennej”

Podstawowe informacje

Pełen tytuł:
Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Game Over. Zasoby oGRAniczone w gospodarce przestrzennej"

Miejscowość i termin:
Poznań, 04-05 marca 2013

Uczelnia:
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Organizator:
Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu

Reprezentacja Koła:
Milena Ulatowska, Jakub Zasina, Olga Zuchora

 

Opis

W dniach 04-05 marca br. wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Game Over. Zasoby oGRAniczone w gospodarce przestrzennej”, którą zorganizowali nasi przyjaciele z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Jak zwykle, to właśnie Wielkopolanie rozpoczęli wiosenny sezon konferencyjny w studenckim świecie Gospodarki Przestrzennej. Tym razem zaproponowali jednak zupełnie nową formułę przedsięwzięcia… Jaką?

Oprócz tradycyjnych elementów konferencji, takich jak sesje referatowe, dyskusje i wspólne miejskie spacery, organizatorzy przewidzieli dwie… gry! W ramach nich międzymiastowe zespoły podejmowały szereg decyzji odnoszących się do ograniczonych zasobów i gospodarowały nimi, aby uzyskać w finale jak najlepszy wynik (cel każdej z gier był inny). Obie gry zaprojektował wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego – dr hab. Arnold Bernaciak – i to właśnie on poprowadził oba wydarzenia.

Pierwsza gra polegała na zarządzaniu parkiem narodowym i podejmowaniu decyzji w zakresie cen biletów, atrakcji turystycznych, rekultywacji terenów przyrodniczych i zarządzania finansami. Zwycięzcami gry, rozciągającej się na przestrzeni 20 wirtualnych lat, byli członkowie Zarządu, który zapewnił parkowi największą liczbę turystów przy jednoczesnym zachowaniu wysokich walorów środowiskowych parku. Z zadowoleniem komunikujemy, że zadaniu temu najlepiej sprostali przedstawiciele naszego Koła we współpracy z przedstawicielami kół Cirkula oraz Oikos. Podwójnie łódzki i opolski zespół przyjął nazwę „ŁOŁ”, a jego kierownikiem, czyli Dyrekotrem wirtualnego parku, był Jakub Zasina. W nagrodę otrzymaliśmy maskotki uroczych łosi, które zapowiadały już kolejną rozgrywkę.

W tym przypadku uczestnicy wcielali się w rolę przedsiębiorców, którzy na określonym obszarze prowadzili hodowlę… łosi! Na przestrzeni wirtualnych lat musieli tak zarządzać hodowlą – przy uwzględnieniu czynników przyrodniczych i ekonomicznych – aby zarobić najwięcej na handlu łosiami. Obie gry bardzo nam się podobały i uświadomiły nam, w jak przystępny sposób można symulować zarządzanie tytułowymi, ograniczonymi zasobami.

Konferencja była dla nas też okazją do podzielenia się własnymi doświadczeniami badawczymi. Z zainteresowaniem słuchaczy spotkały się oba wygłoszone przez spatiumowiczów referaty – pierwszego dnia „Zabytek czy dziedzictwo? Od nieodnawialnego zasobu do czynnika rozwoju” autorstwa Jakuba Zasiny, a drugiego dnia „Reklamy w mieście. Jak odzyskać zawłaszczoną przestrzeń?” autorstwa Olgi Zuchory. Prezentacje do obu referatów zamieszczamy poniżej.

Korzystając z okazji zwiedziliśmy również wystawę „Poznań. Miasto w przebudowie” zorganizowaną w Centrum Kultury Zamek. Naszą uwagę zwróciły szczególnie wielkie zdjęcie satelitarne centrum Poznania, po którym można było swobodnie chodzić, oraz pieczołowicie przygotowywane makiety sztandarowych poznańskich inwestycji.

Serdecznie dziękujemy gospodarzom za wspólnie spędzony czas oraz za wysiłek włożony w organizację Konferencji!

 

 

Relacja fotograficzna

04-05 marca 2013. Zdjęcia dzięki uprzejmości Marta Szkaradkiewicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Posted by SKN SPATIUM on Thursday, March 7, 2013

 

Podgląd prezentacji do referatów

©
Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM
przy Katedrze Gospodarki Regionalnej i Środowiska na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym

Zaprojektowali Wojciech i Jakub Zasina opierając się o myśl techniczną Wordpress'a.