Projekty » GIS Day 2012

Podstawowe informacje

Okres realizacji:
październik - listopad 2012

Koordynator:
Agnieszka Czerwińska, Monika Figlus

Zaangażowani kołowicze:
Dominika Kamińska, Blanka Kokosińska, Beata Niepiekło, Katarzyna Pasikowska, Jakub Zasina, Olga Zuchora

Opieka naukowa:
dr Marcin Feltynowski

Współpraca:
ESRI Polska, Łódzki Ośrodek Geodezji, Urząd Miasta Zduńska Wola

 

Opis

14 listopada 2011 roku na całym świecie obchodzony był ?GIS Day?, czyli dzień dedykowany technologii Systemów Informacji Przestrzennej. Dołączyliśmy do międzynarodowego grona organizatorów przedsięwzięcia i zorganizowaliśmy jego lokalną edycję! Wydarzenie zainteresowało nie tylko środowisko akademickie kierunku, ale także przedstawicieli instytucji publicznych ? w tym Urzędu Miasta w Zduńskiej Woli oraz Łódzkiego Ośrodka Geodezji.

W części konferencyjnej referat wygłosił Tomasz Letmański – przedstawiciel firmy ESRI (wiodącego producenta oprogramowania GIS), który pokazał, w jaki sposób można wykorzystywać technologię GIS w codziennych analizach przestrzennych oraz zapoznał z możliwościami zastosowania ?chmury? w procesie pozyskiwania i udostępniania danych. Jan Schnerch ? dyrektor Łódzkiego Ośrodka Geodezji przybliżył słuchaczom doświadczenia Łodzi w stosowaniu Systemu Informacji Przestrzennej i tym samym udowodnił, że GIS jest niebywale pomocnym narzędziem w procesie gospodarowania miastem.  Z kolei Dariusz Dzionek z Urzędu Miasta Zduńska Wola zapoznał słuchaczy z zastosowaniem Systemu Informacji Przestrzennej w praktyce – czyli wykorzystanie GISu do kształtowania procesu gospodarowania odpadami komunalnymi i zarządzania oświetleniem ulicznym na terenie miasta Zduńska Wola.

Referaty wygłosili także członkowie naszego Koła oraz ubiegłoroczny seminarzysta III roku Gospodarki Przestrzennej. Katarzyna Pasikowska przedstawiła koncepcję części swojej pracy licencjackiej, w której opowiadała o wykorzystaniu Systemu Informacji Przestrzennej, jako narzędzia ewidencji obiektów street art na przykładzie miasta Łódź. Jakub Zasina przybliżył słuchaczom kwestię proceduralnego modelowania miast i przekonywał, że to nowe narzędzie może znaleźć zastosowanie nie tylko w rękach urbanistów. Z kolei Damian Kurowski zaprezentował wykorzystanie Systemu Informacji Przestrzennej  w Piotrkowie Trybunalskim.

Ponadto zorganizowaliśmy warsztaty, które w tym roku dedykowane były gimnazjalistom ze Zduńskiej Woli. Poprowadziła je członkini naszego Koła ? Agnieszka Czerwińska, która przybliżyła nam proces modelowania budynków w programie Sketch Up. Z zapewnień prowadzącej wynika, że  w zabawie ze Sketch Up?em ogranicza nas jedynie wyobraźnia i jest to narzędzie, które niesamowicie zyskuje przy bliższym poznaniu. Odnosimy wrażenie, że nasi goście opuścili mury Ek-Socu z takim samym przeświadczeniem.

GIS Day?owi towarzyszyły liczne atrakcje! Uczestnicy otrzymali gadżety ufundowane przez firmę ESRI oraz spróbowali ciasta przygotowanego przez członkinię naszego Koła specjalnie na tę okazję.

Plakat

Relacje fotograficzne

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.427534863962672.89757.149727138410114&type=3

 

©
Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM
przy Katedrze Gospodarki Regionalnej i Środowiska na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym

Zaprojektowali Wojciech i Jakub Zasina opierając się o myśl techniczną Wordpress'a.