Projekty » GIS Day 2012

Podstawowe informacje

Okres realizacji:
październik - listopad 2012

Koordynator:
Agnieszka Czerwińska, Monika Figlus

Zaangażowani kołowicze:
Dominika Kamińska, Blanka Kokosińska, Beata Niepiekło, Katarzyna Pasikowska, Jakub Zasina, Olga Zuchora

Opieka naukowa:
dr Marcin Feltynowski

Współpraca:
ESRI Polska, Łódzki Ośrodek Geodezji, Urząd Miasta Zduńska Wola

 

Opis

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/spatium/spatium.uni.lodz.pl/htdocs/wp-content/plugins/embed-facebook/embed-facebook.php on line 39

14 listopada 2011 roku na całym świecie obchodzony był ?GIS Day?, czyli dzień dedykowany technologii Systemów Informacji Przestrzennej. Dołączyliśmy do międzynarodowego grona organizatorów przedsięwzięcia i zorganizowaliśmy jego lokalną edycję! Wydarzenie zainteresowało nie tylko środowisko akademickie kierunku, ale także przedstawicieli instytucji publicznych ? w tym Urzędu Miasta w Zduńskiej Woli oraz Łódzkiego Ośrodka Geodezji.

W części konferencyjnej referat wygłosił Tomasz Letmański – przedstawiciel firmy ESRI (wiodącego producenta oprogramowania GIS), który pokazał, w jaki sposób można wykorzystywać technologię GIS w codziennych analizach przestrzennych oraz zapoznał z możliwościami zastosowania ?chmury? w procesie pozyskiwania i udostępniania danych. Jan Schnerch ? dyrektor Łódzkiego Ośrodka Geodezji przybliżył słuchaczom doświadczenia Łodzi w stosowaniu Systemu Informacji Przestrzennej i tym samym udowodnił, że GIS jest niebywale pomocnym narzędziem w procesie gospodarowania miastem.  Z kolei Dariusz Dzionek z Urzędu Miasta Zduńska Wola zapoznał słuchaczy z zastosowaniem Systemu Informacji Przestrzennej w praktyce – czyli wykorzystanie GISu do kształtowania procesu gospodarowania odpadami komunalnymi i zarządzania oświetleniem ulicznym na terenie miasta Zduńska Wola.

Referaty wygłosili także członkowie naszego Koła oraz ubiegłoroczny seminarzysta III roku Gospodarki Przestrzennej. Katarzyna Pasikowska przedstawiła koncepcję części swojej pracy licencjackiej, w której opowiadała o wykorzystaniu Systemu Informacji Przestrzennej, jako narzędzia ewidencji obiektów street art na przykładzie miasta Łódź. Jakub Zasina przybliżył słuchaczom kwestię proceduralnego modelowania miast i przekonywał, że to nowe narzędzie może znaleźć zastosowanie nie tylko w rękach urbanistów. Z kolei Damian Kurowski zaprezentował wykorzystanie Systemu Informacji Przestrzennej  w Piotrkowie Trybunalskim.

Ponadto zorganizowaliśmy warsztaty, które w tym roku dedykowane były gimnazjalistom ze Zduńskiej Woli. Poprowadziła je członkini naszego Koła ? Agnieszka Czerwińska, która przybliżyła nam proces modelowania budynków w programie Sketch Up. Z zapewnień prowadzącej wynika, że  w zabawie ze Sketch Up?em ogranicza nas jedynie wyobraźnia i jest to narzędzie, które niesamowicie zyskuje przy bliższym poznaniu. Odnosimy wrażenie, że nasi goście opuścili mury Ek-Socu z takim samym przeświadczeniem.

GIS Day?owi towarzyszyły liczne atrakcje! Uczestnicy otrzymali gadżety ufundowane przez firmę ESRI oraz spróbowali ciasta przygotowanego przez członkinię naszego Koła specjalnie na tę okazję.

Plakat

Relacje fotograficzne

 

©
Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM
przy Katedrze Gospodarki Regionalnej i Środowiska na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym

Zaprojektowali Wojciech i Jakub Zasina opierając się o myśl techniczną Wordpress'a.