Wyjazdy » Konferencja „W poszukiwaniu miasta idealnego. Miejsce pracy w przestrzeni wielofunkcyjnej”

Podstawowe informacje

Pełen tytuł:
XV Konferencja Młodych Badaczy "W poszukiwaniu miasta idealnego. Miejsce pracy w przestrzeni wielofunkcyjnej"

Miejscowość i termin:
Warszawa, 09-11 listopada 2012

Uczelnia:
Uniwersytet Warszawski

Organizator:
Instytut Studiów Regionalnych i Globalnych Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warszawskiego "Spatium"

Reprezentacja Koła:
Monika Figlus, Magdalena Kowalczyk, Anna Osińska (w zastępstwie Agaty Szewczyk), Jakub Zasina, Olga Zuchora

 

Opis

W dniach 09-10 listopada uczestniczyliśmy w XV Konferencji Młodych Badaczy organizowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Tym razem Konferencja przebiegała pod hasłem „W poszukiwaniu miasta idealnego. Miejsce pracy w przestrzeni wielofunkcyjnej”. Nasze Koło reprezentowało pięcioro studentów.

Uczestnicy Konferencji zaprezentowali różne podejście do rozumienia miasta, a ich wystąpienia pogrupowane były w 3 sesje:

  • I ? Przestrzeń zapomniana ? przestrzeń odkrywana,
  • II ? Miasto ? przedsiębiorstwo,
  • III ? Wizjonerstwo i pragmatyzm.

Mówiono nie tylko o konkretnych miastach, ale też o aktualnych trendach w przestrzeni miejskiej, takich jak duże centrach handlowo-usługowych i zespołów biurowców. Wystąpieniem, które sprowokowało sporo pytań było to dotyczące przestrzeni podziemnych w Singapurze (mgr inż. arch. A. K. Sochocka). Ciekawe było także wystąpienie dotyczące światła w mieście i jego roli wraz ze statystykami (mgr A. Mrozińska). Mogliśmy także wysłuchać wykładu dr Pauliny Szewczyk z Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni na temat kształtowania się Gdyni od lat międzywojennych do czasów współczesnych. Był to wykład, który nie tyle przybliżył nam historię rozwoju miasta, a wskazał na ciągłość działań tamtejszych planistów.

Łódź była zdecydowanie „na językach”. Bardzo często wskazywano nasze miasto jako interesujące z punktu widzenia prowadzenia badań, chwalono nasze przedsięwzięcia rewitalizacyjne. Jako łodzianie włączaliśmy się w te dyskusje i dzieliliśmy własnymi doświadczeniami.

Byliśmy także jedną z reprezentacji najbardziej aktywnych w referowaniu. Warto zauważyć, że każdy z nas wygłaszał na Konferencji referat. O kształtowaniu się nowego stylu pracy w mieście opowiadała Olga Zuchora (Caffelatyfikacja pracy), a Magdalena Kowalczyk podkreślała rolę fabrycznej tkanki miasta Łódź w powiązaniu ze strategią wizerunkową miasta (Pracuj w fabryce, kreatywnie! Zmiana funkcji i wizerunku starych fabryk w krajobrazie Łodzi). Jakub Zasina opowiedział o badaniach dotyczących preferencji pracowników Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego (Nie tylko nauka: praca w uczelnianych murach), a Anna Osińska zaprezentowała efekty współpracy SKN SPATIUM i SKN HR Leaders z dwoma inwestorami ? twórcami łódzkich biurowców (Idealne biuro? To możliwe!).

Korzystając z okazji, zostaliśmy w stolicy o jeden dzień dłużej – na niedzielę 11 listopada – razem z naszymi przyjaciółmi z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Wspólnie zwiedziliśmy najwęższy dom na świecie – czyli Dom Kereta, zwiedziliśmy gmachy Sejmu i Senatu oraz wzięliśmy udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie „Warszawa w budowie„.

 

Relacja fotograficzna

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.424635870919238.89244.149727138410114&type=1

 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.303632739753043.74869.200904523359199&type=1

 

 

Podgląd prezentacji do referatów

©
Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM
przy Katedrze Gospodarki Regionalnej i Środowiska na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym

Zaprojektowali Wojciech i Jakub Zasina opierając się o myśl techniczną Wordpress'a.