Projekty » Nowa strona internetowa SKN SPATIUM

Podstawowe informacje

Okres realizacji:
marzec - grudzień 2011

Koordynator:
Jakub Zasina

Zaangażowani kołowicze:
Beata Niepiekło, Dominika Pawlik, Olga Zuchora

Współpraca:
Wojciech Zasina

 

Opis

Od dłuższego czasu dyskutowaliśmy o potrzebie stworzenia nowej witryny internetowej naszego Koła. Dotychczasowa strona dobrze służyła nam przez wiele lat, jednak w tym czasie zdążyła zestarzeć się pod kątem technicznym, jak i estetycznym. Coraz trudniej było nam informować przy jej pomocy o zwiększającej się liczbie inicjatyw Koła. W marcu 2011 roku podjęliśmy więc decyzję: budujemy nową stronę SPATIUM! Zupełnie nową!

Przez dziewięć miesięcy udało nam się szczegółowo zinwentaryzować dotychczas zgromadzone przez webmasterów informacje, stworzyć nowy program funkcjonalny strony, zaprojektować unikalną szatę graficzną (a właściwie zrobił to dla nas Wojciech Zasina), zapewnić odpowiednie rozwiązania techniczne i wypełnić stronę treścią!

Nowa strona SPATIUM w kompleksowy sposób prezentuje ogół naszej działalności. Przewidzieliśmy na niej osobne działy, w których zamieszczamy informacje O KOLE, o realizowanych przez nas PROJEKTACH, sprawozdania z WYJAZDÓW i PREZENTACJI, elektroniczne wydania KWARTAŁU i PUBLIKACJI książkowych, relacje MEDIÓW czy FOTOGRAFIE i FILMY z życia Koła. Zgromadziliśmy ponadto przydatne LINKI do stron organizacji, z którymi współpracujemy.

Jesteśmy teraz jedną z tych organizacji studenckich, których działalność w sieci jest bardzo dobrze udokumentowana, ponieważ nowa strona SPATIUM jest bogata w informacje. Już teraz składa się ona z ponad 100 podstron! Każde przedsięwzięcie realizowane przez SKN SPATIUM szczegółowo opisaliśmy oraz uzupełniliśmy o plakaty, prezentacje, relacje mediów, fotografie i filmy. Sprawia to, że nowa strona jest zdecydowanie bardziej multimedialna od swojej poprzedniczki. Docelowo witryna stanie się wirtualną kroniką naszego Koła, dlatego będziemy systematycznie dodawać do niej informacje o wcześniejszej aktywności kołowiczów.

Walorem strony jest nowoczesna szata graficzna – pełne energii ułożenie barwnych zdjęć w tle nie tylko zapewnia atrakcyjną oprawę dla prezentowanych na stronie treści, ale także nawiązuje do przestrzeni, w której działamy – do Łodzi! Fotografie, w większości wykonane w naszym mieście, oddają zainteresowania kołowiczów: szeroko rozumianą miejskość, architekturę (dawną i współczesną), jej przekształcanie oraz street art. Warto zauważyć, że projekt graficzny nowej strony dobrze wpisuje się w założenia Księgi tożsamości SKN SPATIUM i stanowi kolejny etap konsekwentnego budowania spójnego wizerunku Koła.

Istotną funkcjonalnością strony jest jej integracja z innymi internetowymi narzędziami. Strona połączona jest z Facebookiem, na którym publikujemy zdjęcia z życia SPATIUM. Zapewniliśmy też jej powiązanie z YouTube, gdzie zamieszczamy relacje filmowe z naszych inicjatyw, a także z Issuu, dzięki któremu publikujemy w atrakcyjnej formie publikacje i prezentacje.

Duża zmiana nastąpiła także pod kątem technicznej budowy witryny. Ze statycznej stała się dynamiczna i dziś funkcjonuje w oparciu o bazę danych. Umożliwia to szybszą aktualizację strony, informowanie o naszych inicjatywach za pomocą kanału RSS, łatwe przeszukiwanie strony z użyciem wyszukiwarki, a także prowadzenie cyfrowego KALENDARZA nadchodzących wydarzeń.

Zrzuty ekranowe nowej strony SKN SPATIUM

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.259911854058308.57506.149727138410114&type=3

©
Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM
przy Katedrze Gospodarki Regionalnej i Środowiska na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym

Zaprojektowali Wojciech i Jakub Zasina opierając się o myśl techniczną Wordpress'a.