Wyjazdy » Warsztaty „Kreatywna przestrzeń publiczna”

Podstawowe informacje

Pełen tytuł:
Warsztaty urbanistyczne "Kreatywna przestrzeń publiczna"

Miejscowość i termin:
Kraków, 15-18 maja 2012

Uczelnia:
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Organizator:
Studenckie Koło Naukowe Polityki Regionalnej przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie

Reprezentacja Koła:
Monika Figlus, Magdalena Kowalczyk, Katarzyna Pasikowska, Maciej Tyjan

 

Opis

Organizowane corocznie krakowskie warsztaty urbanistyczne odbyły się w roku 2012 w dniach 15-18 maja. Tematyka warsztatów skupiała się wokół przestrzeni publicznej, która po naszej aranżacji miała stać się KREATYWNĄ.

Pierwszy dzień poświęcony został części teoretycznej – specjaliści i badacze przestrzeni prezentowali różne sposoby jej aranżacji, tego jak można ją postrzegać, interpretować oraz jak różnymi podejściami można wobec niej się kierować.  To, że przestrzenią można się bawić, starał się pokazać mgr Konrad Kuniewski, mówiąc o kolorach w przestrzeni miejskiej. Poprzez trafne przykłady prelegent starał się uzmysłowić słuchaczom jak wielką rolę odgrywa barwa w codzienności. Podobne nieszablonowe podejście do przestrzeni miejskiej przywołała mgr inż. arch. krajobrazu Anna Komorowska z niezwykle ciekawymi przykładami street art?u m. in. z Olsztyna, Berlina i Dortmundu.

O tym, w jaki sposób można uczestniczyć w przestrzeni i jaki ma ona wpływ na jej użytkowników opowiadał dr Paweł Kubicki, socjolog. Jak przekonywał, przestrzeń bez użytkowników nie istnieje i to jedynie od nich zależy, jak ta przestrzeń będzie kształtowana: czy będzie to miejsce spotkań, odpoczynku, przysiądnięcia, zamyślenia, czy może jedynie przestrzeń ?ślepego? przepływu ludności. Padło także odważne stwierdzenie o ?nijaczeniu? przestrzeni, czyli zatracaniu przez nią swoistego ducha miejsca, odbiorców i funkcji jakie dana miałaby spełniać.

Ciekawe okazało się wystąpienie dotyczące zastosowań technologii GIS w planowaniu przestrzennym. Prowadzący, Piotr Kaczmarek z ESRI Polska, mówił o tym, jak można używać GIS w planowaniu wysokości budynków, o tym, jak symulować cień, lub widoczność z okien albo określonego piętra.

Po części teoretycznej organizatorzy zapoznali uczestników z zadaniem warsztatowym. Przestrzenią do przekształceń ? kreatywnych przekształceń ? był teren miasteczka studenckiego AGH (link: http://home.agh.edu.pl/~amst/). Następnego dnia uczestnicy mogli teoretyczne wskazówki wcielić w praktykę. Od rana każda grupa warsztatowa udała się na miejsce miasteczka, by poznać jego klimat, specyfikę, słabe oraz mocne strony. Po wstępnej obserwacji większość z nas miała podobne wrażenia ? miasteczko było stosunkowo dobrze wyposażone, natomiast brakowało nam w nim ładu, harmonii i informacji o samym miejscu. Każdy z członków naszego Koła znalazł się w innej grupie warsztatowej, dlatego mogliśmy wymieniać się wrażeniami i odczuciami. Praca była pełna zaangażowania ? burze mózgów, szepty przeplatane z wybuchami ekspresji i śmiechu. Wieczorem wybraliśmy się na teren kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego na koncerty juwenaliowe. Uczestnicy koncertów przednio  bawili i regenerowali siły przed kolejnym dniem spędzonym przy mapie i komputerze.

Trzeci dzień upłynął nam na dopracowywaniu projektów, czyli na przygotowywaniu krótkiego abstraktu, prezentacji oraz wizualizacji. Abstrakt mówił o tym, co i w jaki sposób chcemy przekształcić, na co kładziemy nacisk, co jest dla nas wartością w tej przestrzeni. Prezentacja i wizualizacja były nijako naszymi oczami, czyli miały pokazać jak widzieliśmy wprowadzane zmiany.

Ostatni dzień – finał. Wtedy okazało się, jak kwestie problemów i potrzeb mieszkańców miasteczka studenckiego AGH rozwiązały wszystkie grupy. Jedno zadanie i trzynaście możliwości. W zwycięskim zespole znalazła się nasza reprezentantka – Katarzyna Pasikowska!

 

Relacja fotograficzna

15-18 maja 2012

Posted by SKN SPATIUM on Tuesday, May 29, 2012

©
Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM
przy Katedrze Gospodarki Regionalnej i Środowiska na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym

Zaprojektowali Wojciech i Jakub Zasina opierając się o myśl techniczną Wordpress'a.