Projekty » proMIEJSKIE projekcje: miasta-ruiny

Podstawowe informacje

Okres realizacji:
marzec - maj 2012

Koordynator:
Maciej Tyjan, Jakub Zasina

Zaangażowani kołowicze:
Monika Figlus, Beata Niepiekło, Olga Zuchora

Współpraca:
AIESEC, Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich "Topografie"

 

Opis

W maju 2012 roku zorganizowaliśmy projekcję filmów o tematyce miejskiej – „proMIEJSKIE projekcje”. Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę na wybrane aspekty miejskiego życia i poszerzyć wiadomości studentów o informacje nie poruszane podczas zajęć uniwersyteckich.

Motywem przewodnim pierwszej edycji „proMIEJSKICH projekcji” były „miasta-ruiny„. W oparciu o przykłady Hawany (Kuba), Czarnobylu (Ukraina) i Detroit (USA) prowokowaliśmy widzów do przemyśleń i dyskusji o życiu i stanie technicznym naszego miasta. Na ile porównania z trzema zagranicznymi ośrodkami okazały się dla Łodzi korzystne, a na ile negatywne? Można było się o tym przekonać oglądając trzy filmy:

 • Hawana: Nowa sztuka obracania w ruinę (Havanna ? Die neue Kunst Ruinen zu bauen)
  Niemcy 2006
  Opowieść o Hawanie ? mieście, które w specyficzny dla siebie sposób łączy piękno i brzydotę. Stolica Kuby chyli się ku upadkowi, choć na każdym kroku widać teatry, kamienice i rezydencje, które ? z jednej strony ? pamiętają swoją niedawną świetność, a z drugiej ? przestaną niedługo istnieć. Na podstawie rozmów z mieszkańcami ruin dwaj niemieccy dziennikarze rysują obraz sentymentalnego miasta pełnego ludzi, uczuć i architektury.
 • Prypeć: Kroniki miasta widmo (Pripyat: Ghost City Chronicles)
  Rosja 2008
  Prypeć ? nowoczesne, idealne miasto do życia, zamieszkałe przez radosnych i szczęśliwych ludzi. Sielanka dobiegła kresu 26 kwietnia 1986 roku, kiedy w pobliskim Czarnobylu miała miejsce katastrofa elektrowni jądrowej. Tętniące energią miasto z dnia na dzień przestało istnieć. Film ukazuje wspomnienia ówczesnych mieszkańców Prypeci, architektów oraz byłych pracowników elektrowni.
 • Detroit, dzikie miasto (Detroit, Ville Sauvage)
  Francja 2010
  Przemysł motoryzacyjny rozpoczął szybki rozwój Detroit i sprawił, że stało się ono najbardziej uprzemysłowionym miastem w Stanach Zjednoczonych. Drastyczne zmiany w amerykańskiej demografii i kulturze położyły kres bogatemu ośrodkowi, który zaczął popadać w ruinę. Czy złe czasy miasto ma już za sobą? Rodzi się środowisko, w którym młodzi ludzie i miejscy rolnicy powracają do zrujnowanego Detroit.

proMIEJSKIE projekcje” organizowaliśmy każdorazowo w RINGU w budynku D naszego Wydziału. Były one kolejnym krokiem naszego Koła, mającym na celu ożywienie tej przestrzeni i docelowo przekształcenie jej w miejsce spotkań studentów Ek-Socu.

 

Plakat

 

 

Relacja fotograficzna

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.354492214600271.74162.149727138410114&type=3

 

 

©
Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM
przy Katedrze Gospodarki Regionalnej i Środowiska na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym

Zaprojektowali Wojciech i Jakub Zasina opierając się o myśl techniczną Wordpress'a.