Projekty » Dni Gospodarki Przestrzennej 2012

Podstawowe informacje

Okres realizacji:
marzec-maj 2012

Koordynator:
Blanka Kokosińska, Jakub Zasina

Zaangażowani kołowicze:
Monika Figlus, Natalia Ufnalska, Milena Ulatowska, Olga Zuchora

Opieka naukowa:
dr Marcin Feltynowski, mgr inż. arch. Wiktor Wróblewski

Współpraca:
SKN GP CIRKULA, SKN GP UŁ CIVITAS

 

Opis

 

W dniach 14-18 maja 2012 roku odbyła się kolejna odsłona Dni Gospodarki Przestrzenej. Po raz pierwszy w historii tego wydarzenia idea Dni GP ?wyszła? poza ?mury? Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, a to za sprawą nawiązania współpracy między trzema kołami gospodarki przestrzennej w naszym mieście. Do SKN SPATIUM ? inicjatora i wieloletniego organizatora Dni GP ? dołączyły SKN CIRKULA (działającego przy Kolegium Gospodarki Przestrzennej Politechniki Łódzkiej) oraz SKN CIVITAS (działającego przy Wydziałach Nauk Geograficznych oraz Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego). Członkowie trzech kół przygotowali szereg wydarzeń, których celem było zintegrowanie wspomnianych środowisk!

Wydarzeniem przewodnim tegorocznych obchodów był turniej gry ?Cottonpoly. I Ty możesz zostać Lodzermenschem!?. Została ona opracowana przez członkinie SKN SPATIUM i opierała się o formułę znaną m.in. z popularnych planszówek, takich jak Monopoly i Eurobiznes. W tym jednak przypadku potyczki na rynku nieruchomości toczyły się w Łodzi z przełomu XIX i XX wieku. Najpierw inwestorami zostali studenci i wykładowcy naszego Wydziału. W poniedziałek 14 maja rozegrali oni rundę eliminacyjną na popularnym „Ringu” w budynku D. Eliminacje rozegrano także na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ (we wtorek 15 maja) oraz w Instytucie Architektury i Urbanistyki PŁ (w środę 16 maja). Zwycięzcy poszczególnych etapów spotkali się w Wielkim Finale, który zorganizowaliśmy w piątek 18 maja w pasażu Józewskiego przy ulicy Piotrkowskiej. Największe ?bawełniane królestwo? zbudowali reprezentanci naszego Wydziału, dzięki czemu zdobyli tytuł „Mistrzów GP w Łodzi”!

We wtorek zaprosiliśmy studentów i kadrę akademicką do holu budynku T Wydziału na wernisaż wystawy makiet urbanistycznych, które powstały w ramach Ogólnopolskiej Konferencji i Warsztatów Studenckich ?pO KOLEI. Czas na Łódź!„. Przyglądając się im, można było przekonać się o tym, jakie przekształcenia na terenach pokolejowych w naszym mieście zaplanowały interdyscyplinarne zespoły studentów (z uczelni ekonomicznych, humanistycznych, przyrodniczych, technicznych) i licealistów. Otwarciu towarzyszył specjalistyczny komentarz p. Wiktora Wróblewskiego, pod którego okiem makiety powstawały. Wystawa czynna była przez dwa tygodnie – do 25 maja.

Środa 16 maja okazała się czasem dla ?Superbohaterów„! Od godziny 20:00 bawiliśmy się w klubie Riff-Raff na lubianej i wyjątkowej Imprezie integracyjnej Gospodarki Przestrzennej! Wielu z nas stawiło się w pomysłowych przebraniach! Wspólnie bawili się studenci i kadra naukowa kierunku z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ. Stałym elementem Imprezy są każdorazowo konkursy na najlepszy strój oraz na najlepsze karaoke.

W czwartek 17 maja spojrzeliśmy na miasto z zupełnie innej perspektywy. Czy osoby niepełnosprawne mogą swobodnie poruszać się po Łodzi? Czy natrafiają na trudności w codziennych obowiązkach? Przekonali się o tym uczestnicy zorganizowanej przez SKN CIRKULA gry miejskiej ?Rajd sprawności miasta?, podczas której musieli przemieszczać się po Łodzi za pomocą wózków inwalidzkich. Celem gry było zainteresowanie lokalnej społeczności niedopasowaniem współczesnych miast do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tego samego dnia – wieczorem – została ponadto otwarta wystawa ?Kraj-obrazy miejskie” na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ, zorganizowana przez SKN CIVITAS. Prezentowała one prace studentów łódzkiego ASP, poruszające temat miejskości.

Cieszymy się ze współpracy, jaką udało nam się w tym roku rozpocząć i mamy nadzieję, że program Dni Gospodarki Przestrzenej będzie z roku na rok coraz atrakcyjniejszy!

 

Plakat

©
Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM
przy Katedrze Gospodarki Regionalnej i Środowiska na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym

Zaprojektowali Wojciech i Jakub Zasina opierając się o myśl techniczną Wordpress'a.