Projekty » „Wejdź w Łódź!” – sześcian

Podstawowe informacje

Okres realizacji:
listopad 2011 - marzec 2012

Koordynator:
Jakub Zasina

Zaangażowani kołowicze:
Marceli Boncler, Monika Figlus, Marcin Gołdyn, Blanka Kokosińska, Magdalena Kowalczyk, Michał Ludwiczak, Beata Niepiekło, Katarzyna Pasikowska, Maciej Tyjan, Natalia Ufnalska, Milena Ulatowska, Olga Zuchora

Opieka naukowa:
dr Marcin Feltynowski, mgr inż. arch. Wiktor Wróblewski

Współpraca:
042 magazine, ATAK Design, Bajkonur, Centrum Dialogu, Creme de la Creme, Departament Gier, Grupa Cukier, Filharmonia Łódzka, Fundacja Art Industry, Fundacja ?LUX pro MONUMENTIS?, Fundacja ?Urban Forms?, Galeria Manhattan, Galeria Wschodnia, Hilton DoubleTree, Klub "Wytwórnia", Krytyka Polityczna, Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich ?Topografie?, Łódzkie Zakłady Przemysłu Twórczego, Łódź Art Center, Mebloteka YELLOW, MIEJ MIEJSCE, Miejska Galeria Sztuki, Miejski Punkt Kultury PREXER-UŁ, MobileMS, MOOMOO Architects, Muzeum Sztuki w Łodzi, Myszy i ludzie, Orange Property Group (OFF Piotrkowska), Purpose, Se-ma-for, Stowarzyszenie ?NUD-NO!?, Teatr Studyjny, TOYA, Urząd Miasta Łodzi, Übierz alles!, Zaraz Wracam, Zenit

 

Opis

Z badań, jakie nasze Koło cyklicznie przeprowadza wśród studentów łódzkich uczelni publicznych wynika, że Łódź bardzo często stanowi dla nich ?białą plamę?, jest miastem wywołującym niewiele skojarzeń, a jeśli już je wywołuje, to bardzo często mają one charakter negatywny. Jako osoby, które na Łódź patrzą z zupełnie innej strony, chcieliśmy to postrzeganie miasta zmienić. Chcieliśmy przedstawić ?naszą? perspektywę, pokazać Łódź taką, jaką znamy i taką, w której codzienne przebywanie sprawia nam wiele przyjemności, taką Łódź, która pobudza nas do działania i jest nieustannym źródłem inspiracji.

Właśnie w tym celu zbudowaliśmy tymczasową instalację przestrzenną ? sześcian. Białe ściany nie są przypadkiem. Była to przenośnia braku wiedzy o naszym mieście. Braku, który można było nadrobić poprzez zapoznanie się z ekspozycją wewnątrz. Prezentowaliśmy w niej nowoczesną łódzką architekturę, którą z powodzeniem możemy chwalić się przyjezdnym. Pokazaliśmy łodzian i ich inicjatywy, dające dowód na to, iż jedyną barierą w działaniu jest wyłącznie ludzka wyobraźnia, a niemożliwe nie istnieje. Zasugerowaliśmy, w jakich lokalach warto bywać nie tylko ze względu na ich menu, ale także z uwagi na intrygującą estetykę ich wnętrz lub atmosferę miejsca. Zwróciliśmy uwagę na życie miasta, przedstawiając odbywające się w Łodzi festiwale i miejsca przesiąknięte kulturą. Udowodniliśmy, że w Łodzi można prowadzić innowacyjne i kreatywne biznesy.

Celowo nie skupiliśmy się na historii miasta. O tym, że jest ona fascynująca i wyjątkowa w skali europejskiej, można przekonać się dzięki lekturom licznych przewodników po Łodzi. Ideą, która nam przyświecała, było zainteresowanie odwiedzających intrygującą teraźniejszością miasta.

To wszystko, co zaprezentowaliśmy w ramach wystawy, w Łodzi jest obecne. I jest powszechne. Trzeba tylko chcieć to dostrzec i zacząć chłonąć to, co nas otacza. 53 przykłady działań pro-łódzkich: opisane, zilustrowane, uzupełnione o dane kontaktowe i przedstawione w jednym miejscu. Do kolejnych 20 przykładów jedynie (niestety) odwoływaliśmy. Jednocześnie czujemy się w obowiązku poinformować, że w ramach ekspozycji zaprezentowaliśmy wycinek kreatywnej Łodzi. W rzeczywistości wartych uwagi lokali, miejscówek, biznesów, ludzi, inicjatyw, architektury i festiwali było i  jest zdecydowanie więcej.

Chcieliśmy, aby wchodząc do sześcianu fizycznie, wchodzono w Łódź mentalnie! Zorganizowaliśmy ponadto akcję zapełniania zewnętrznych ścian sześcianu pozytywnymi skojarzeniami z miastem ? zapełniły się treścią, a Łódź przestała być ?białą plamą?!

Korzystając z okazji, chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim tym podmiotom, które zdecydowały się nam pomóc w organizacji przedsięwzięcia. Ich entuzjastyczna reakcja i okazane zaangażowanie utwierdziły nas w przekonaniu, że warto działać dla Łodzi. Działać wspólnie.

Sześcian był pierwszym etapem szerszego projektu pt. ?Wejdź w Łódź!?.

 

Plakaty

 

 

Relacje mediów

 

Relacje fotograficzne

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.318200394896120.67993.149727138410114&type=3

 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.315205588528934.67356.149727138410114&type=1

 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.314141841968642.67141.149727138410114&type=3

 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.313450888704404.67012.149727138410114&type=3

 

Relacja wideo

©
Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM
przy Katedrze Gospodarki Regionalnej i Środowiska na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym

Zaprojektowali Wojciech i Jakub Zasina opierając się o myśl techniczną Wordpress'a.