Projekty » Otwarty Klub Dyskusyjny „Ring. ZmieńMY go!”

Podstawowe informacje

Okres realizacji:
listopad - grudzień 2011

Koordynator:
Anna Osińska

Zaangażowani kołowicze:
Monika Figlus, Magdalena Kowalczyk, Dominika Pawlik, Paulina Rydz, Natalia Ufnalska, Jakub Zasina, Olga Zuchora

Opieka naukowa:
dr Marcin Feltynowski, mgr Anna W. Tomaszewska, mgr inż. Wiktor Wróblewski

Współpraca:
Koło Naukowe Studentów Architektury Politechniki Łódzkiej "KĄT"

 

Opis

Otwarty Klub Dyskusyjny „Ring. ZmieńMY go!” był pierwszym krokiem na drodze do zmian popularnego Ringu! Podczas niego chcieliśmy poznać opinie studentów i wykładowców Ek-Socu, a także przedstawicieli środowisk architektonicznych i artystycznych na temat tego miejsca i propozycji działań, które mogłyby przyczynić się do jego uatrakcyjnienia.

Klub rozpoczęliśmy od analizy plusów i minusów Ringu. Zgodziliśmy się, że dysponuje on cechami, które potencjalnie mogą zachęcić do wspólnego spędzania w nim czasu: obszerne i wysokie pomieszczenie, spory potencjał aranżacji, „mobilność” mebli (łatwo je grupować i przenosić), dostępność do automatów z napojami i przekąskami. Niestety, wad naliczyliśmy zdecydowanie więcej: estetyka Ringu kojarzy nam się z placówkami pocztowymi i szpitalami; miejsca do siedzenia są niewygodne i jest ich za mało; na posadzce łatwo się poślizgnąć; wnętrze sprawia wrażenie „chłodnego” i nieprzytulnego, na co wpływa m.in. równomierne i wysoko umieszczone oświetlenie; osoby korzystające z komputerów nie mogą ich podłączyć do gniazdek, ani skorzystać z bezprzewodowego internetu; i jest w tym miejscu za głośno.

Wszystko to sprawia, że w Ringu spędzamy czas dlatego, że musimy, a nie dlatego, że chcemy. A przecież może być zupełnie inaczej! Przekonać się można o tym było dzięki dwóm prezentacjom. Podczas pierwszej z nich Jakub Zasina przedstawił przykłady wnętrz edukacyjnych i akademickich oraz omówił ich charakterystyczne cechy, dzięki którym pozostają „żywe” i skupiają aktywność ludzi. Natomiast drugą prezentację przygotowali Agata Boszczyk i Rafał Jóźwiak z Koła Naukowego Studentów Architektury Politechniki Łódzkiej „KĄT”. Dzięki nim dowiedzieliśmy się, jak kilka lat temu powstała bardzo interesująca przestrzeń prostudencka w Łodzi –KĄT.

Ostatnim punktem spotkania była praca w grupach. Zespoły zbierały pomysły, które ożywiłyby Ring i sprawiły, że chętniej spędzalibyśmy czas. Okazało się, że wiele z propozycji rozwiązań poszczególnych grup było do siebie zbliżonych, co zdecydowanie ułatwi przyszłe projektowanie i sprawi, że miejsce to będzie spełniało oczekiwania większości studentów.

Dziękujemy za czynny udział w Klubie! Będziemy na bieżąco informować o postępach prac nad zmianami w Ringu! :-)

 

Plakat

 

Relacja fotograficzna

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.267948433254650.58508.149727138410114&type=1

 

Podgląd prezentacji

©
Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM
przy Katedrze Gospodarki Regionalnej i Środowiska na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym

Zaprojektowali Wojciech i Jakub Zasina opierając się o myśl techniczną Wordpress'a.