Aktualności » Diversity Days

09 grudnia 2019

7 grudnia 2019 roku w ramach Diversity Days organizowanych na Wydziale Ekonomiczno- Socjologicznym zorganizowaliśmy wycieczkę po Łodzi dla naszych kolegów z zagranicy.

Zaczęliśmy od krótkiej prezentacji multimedialnej na Wydziale. Przedstawiliśmy w niej krótką historię Łodzi zwracając uwagą na wpływ jej historii przemysłowej na jej dzisiejszy wygląd. Przedstawiliśmy najpopularniejsze miejsca w mieście, historię murali, ideę Łodzi Czterech Kultur oraz jej związek z polską filmografią. Po prezentacji wyruszyliśmy w teren by w praktyce pokazać przedmiot naszych opowieści. Zaczęliśmy od Synagogi Reicher’a przy ul. Rewolucji 1905r., by następnie udać się na Pasaż Róży przy ul. Piotrkowskiej. Zaskoczyliśmy naszych słuchaczy Pomnikiem Ulicy Piotrkowskiej i jego historią by potem udać się ul. Piotrkowską i przedstawić im pomniki wchodzące w skład Galerii Wielkich Łodzian. Zatrzymaliśmy się przy Hotelu Grand by przedstawić jego powiązanie z historią filmową Łodzi, a następnie weszliśmy w woonerf na Traugutta, by opowiedzieć o idei takich przestrzeni w mieście. Kolejnym punktem na trasie była zrewiatlizowana kamienica pod adresem Traugutta 10, gdzie na ścianach znajdują się interesujące rzeźby. Kierując się na dworzec Łódź Fabryczna wskazaliśmy na mural Rubinstein’a i pomnik Piotrusia z Zaczarowanym Ołówkiem, o którym wspomnieliśmy podczas prezentacji multimedialnej, a także cerkiew przy skrzyżowaniu ul.Narutowicza z ul. Kilińskiego . Przy dworcu mówiliśmy również o EC1, poczym udaliśmy się tramwajem na Książy Młyn do Wyższej Szkoły Filmowej, Beczek Grohmana. Ostatnim przystankiem na trasie było skrzyżowanie ul.Tymienieckiego z Księżym Młynem, gdzie opowiedzieliśmy historię tego miejsca i jej wpływu na dzisiejsze miasto. Podczas spaceru nawiązaliśmy kontakty z ludźmi z różnych krajów i pomogliśmy im poznać miejsce, w którym obecnie mieszkają. Dla wszystkich uczestników było to wspaniałe przeżycie, które mamy nadzieję powtórzyć w przyszłości!